Místní akční skupina Orlicko

Místní akční plány vzdělávání

Žadatel: MAS ORLICKO, z.s.

Název projektu: Místní akční plány vzdělávání
   
Nositel (příjemce dotace): MAS ORLICKO, z.s.
   
Kdo služby využívá: Školy a školská zařízení a mimoškolní zařízení pro děti do 15 let
   
Místo realizace: ORP Králíky, Žamberk, Česká Třebová, Ústí nad Orlicí
   
Partneři projektu: Letohrad, Králíky, Česká Třebová, Ústí nad Orlicí, Pedagogicko-psychologická poradna Ústí nad Orlicí
   
Období realizace: 2018-2022

 

CO JE MAP?

MAP je projekt, který má za úkol vyhledávat překážky, které školákovi, dětem v MŠ nebo jejich rodičům či učitelům komplikují život a vytvářet podmínky pro jejich úspěšné řešení. Třeba dopravní dostupnost kroužků, problémy malotřídních škol, poruchy učení či pohybové omezení dětí a žáků. Nebo naopak potřeby spojené s talentem a nadáním. A co teprve, když malým strávníkům nechutnají obědy ve školní jídelně.

Ale MAP – to je i podpora v zásadnějších situacích. Když se hromadí neúspěchy a těžko se hledá motivace. Když je kolem školáka prostředí, které ho ohrožuje. Nebo když se ohrožuje sám – kouřením, experimentováním s alkoholem či jinými návykovými látkami.

MAP je také proces, který je založen na principech komunitního plánování. Zapojuje všechny subjekty v území - dle jejich možností, zájmu i kapacit. A aby se všichni zúčastnění mohli zaměřit na diskusi i spolupráci ve věcech, které je zajímají. Celý proces je administrativně, organizačně a finančně zajišťován nositelem projektu a realizačním týmem MAP. Účastníci tak čerpají benefity projektu a podílejí se na nich.

Jak MAP pomáhá?

  • Pořádáme akce pro všechny, kteří se zúčastní procesu vzdělávání.
  • Organizujeme ukázkové hodiny pro pedagogy.
  • Pořádáme workshopy pro učitele, výchovné poradce, ale i například pro vedoucí a kuchařky ze školních jídelen.
  • Podporujeme vzájemná setkávání a výměnu názorů, poznatků a zkušeností formou kulatých stolů.
  • Využíváme všech forem zpětné vazby, abychom shromáždili co nejvíce údajů o skutečných potřebách vzdělávacího systému v regionu. Diskutujeme na všech fórech i na facebooku.
  • Připravujeme s Vámi i pro Vás projekty do dalších výzev určených nositelům partnerství MAP (tzv. Implementační MAP). Některé z aktivit, které společně připravíte, tak v dalším období získají nejen dotaci na svou realizaci, ale celé zázemí týmu MAP, který projekt po administrativní stránce zajistí!
  • Na základě úzké vazby mezi MAP a tvůrci operačních programů výstupy projektu ovlivňujeme další definování podpor pro školy z šablonových výzev a dalších projektů - A NAOPAK, potřeby které v MAP nejsou zařazeny mohou mít přístup ke zdrojům omezen.
  • Úzce spolupracujeme s tvůrci a realizátory dotačních výzev v MAS ORLICKO, z.s. - na společných poradách si předáváme podklady pro tvorbu výzev z Integrovaného regionálního operačního programu a Operačního programu Zaměstnost. 

DLOUHODOBÉ AKTIVITY:

Budování znalostních kapacit a sdílení zkušeností

Budování znalostních kapacit a sdílení zkušeností je projekt společný pro SO ORP Žamberk a Králíky i pro SO ORP Ústí nad Orlicí a Česká Třebová. Cílem tohoto projektu je zajištění rovného přístupu ke kvalitnímu vzdělávání.
Projekt podporuje sdílení zkušeností a kolegiální podporu mezi pedagogickými pracovníky i pracovníky v neformálním vzdělávání. To obnáší například zájezd do jiné školy či zařízení, kde místní pracovník představí metody a postupy, se kterými se u nich pracuje. Ostatní pedagogičtí pracovníci se mohou inspirovat, nebo diskutovat o různých metodách a potřebách. Toto sdílení zkušeností a dobré praxe by mělo vést k tomu, aby měli děti a žáci co možná nejkvalitnější vzdělání. Zároveň by také mělo dojít k posílení spolupráce mezi pedagogickými pracovníky a k větší kolegiální podpoře na našem území.

Zapojené školy:
Jedná se o otevřenou aktivitu, do které se mohou zapojit všechny školy v území.

Co projekt přinese:
​Dětem:
Zvýšení kvality vzdělávání
Usnadnění přechodu dětí z MŠ na ZŠ

Pracovníkům ve vzdělávání:
Zvýšení pracovních kompetencí
Nové nápady a podněty, které mohou využít ve výuce
Posílení spolupráce s dalšími pracovníky ve vzdělávání
Možnost diskuze a zpětné vazby
Mnoho workshopů, stáží a ukázkových hodin

 

Zvyšování kompetencí pedagogických pracovníků

Cílem tohoto projektu je zvýšení kvality předškolního vzdělávání a usnadnění dětem přechod z MŠ na ZŠ. Tento projekt dále podporuje vzdělávání učitelů a motivuje k využívání efektivních metod výuky pro danou oblast. Také podporuje efektivní spolupráci všech aktérů vzdělávání na regionální úrovni a propojování formálního, neformálního a zájmového vzdělávání.
Zapojené subjekty:
MŠ v SO ORP Ústí nad Orlicí a Česká Třebová

Co projekt přinese:
Pedagogickým pracovníkům:
profesní růst
podporu ve sdílení a kolegiální podporu
spolupráci a možnost setkávání pracovníků MŠ
4 vzdělávací aktivity ročně
odborné stáže

Dětem:
kvalitnější předškolní vzdělávání
kvalifikovanější pedagogické pracovníky v MŠ
snazší přechod z MŠ na ZŠ

 

Nové metody a formy práce

Cílem tohoto projektu je zvýšení kvality předškolního vzdělávání a usnadnění přechodu dětem na ZŠ. Tohoto cíle by mělo být dosaženo prostřednictvím rozvoje a posílení kompetencí pedagogických pracovníků v předškolním vzdělávání v nových metodách a formách práce.
U pedagogických pracovníků je potřeba stále rozvíjet a aktualizovat znalosti a dovednosti, aby si mohli vybírat nejvhodnější metody pro vzdělávání dětí. V rámci tohoto projektu si mnoho různých metod osvojí a rozšíří si tak své obzory a možnosti, jak s dětmi pracovat. Pedagogický pracovník bude také metodicky podpořen a bude tak mít možnost jednotlivé postupy konzultovat s přiděleným tutorem.

Zapojené školy:
MŠ Ústí nad Orlicí, Pod Lesem
MŠ Hnátnice
MŠ Česká Třebová, Vinohrady
ZŠ a MŠ Sopotnice
ZŠ a MŠ Libchavy
Co projekt přinese:
Pedagogickým pracovníkům MŠ:
Rozvoj kompetencí v oblasti nových metod a forem výuky.
Metodické vedení a sdílení zkušeností.
Kolegiální podporu pedagogických pracovníků.
Podporu kvalitního vybavení pro MŠ pro práci s předškolními dětmi.

Dětem:
Rozvoj dovedností pro snazší přechod z MŠ na ZŠ.

 

Další aktivity projektů MAP II najdete v sekci Právě probíhající aktivity.