Místní akční skupina Orlicko

Rozšíření vybavenosti kulturního sálu muzea starých strojů a technologií

Žadatel: Muzeum starých strojů a technologií, z.s.

Název projektu: Rozšíření vybavenosti kulturního sálu muzea starých strojů a technologií
Nositel (příjemce dotace): Muzeum starých strojů a technologií, z.s.
Místo realizace: Žamberk
Období realizace: 2020-2023
Dotace: 270 560 Kč

O projektu

Muzeum starých strojů a technologií bylo založeno roku 2008 s cílem zachraňovat a pečovat o technické a industriální památky. Svou expozici buduje v areálu bývalé textilní továrny Vonwiller a spol. v Žamberku. V současné době vlastní muzeum cca 400 exponátů v podobě parních strojů, stabilních motorů a generátorů pro výrobu elektrické energie. Muzeum návštěvníkům nabízí i sbírku sportovních vozů mapující jejich historický vývoj od počátku až do dnešních let.

Cílem projektu bylo doplnění vybavenosti kulturního sálu Muzea starých strojů a technologií, který vznikl v roce 2016 rekonstrukcí původních průmyslových prostor textilní továrny Vonwiller a spol. Kulturní sál je díky své kapacitě až 300 osob atraktivním místem pro pořádání kulturních akcí, konferencí, seminářů a setkání. Zázemí sálu je každým rokem rozšiřování z dotací, nebo z vlastních zdrojů.

Realizace projektu umožnila nakoupení univerzálního systému pódia, který může být využit i jako elevace pro divadelní představení. Pódium již tedy nemusí být pro podobné akce zapůjčováno za finanční obnos. K projektu patřilo i zakoupení 2 ks divadelních světel s klapkami.