Místní akční skupina Orlicko

Vybavení pro sociální služby Domova pod hradem Žampach

Žadatel: Domov pod hradem Žampach

Název projektu: Vybavení pro sociální služby Domova pod hradem Žampach
   
Nositel (příjemce dotace): Domov pod hradem Žampach
   
Místo realizace: ŽAMPACH
   
Dotace: 1 103 900 Kč

 

O PROJEKTU:

Cílem projektu byla podpora nově vzniklé služby sociálně terapeutických dílen, určené osobám se sníženou souběstačností a vznik nově vzniklé pobytové služby pro osoby s postižením ve věku od 7 do 26 let.

Projekt nyní řeší začlenění lidí s různým znevýhodněním do běžného života společnosti. S náležitou podporou mohou tito lidé žít v běžných domácnostech, převzít odpovědnost za svůj život a zvládat péči o sebe a domácnost tak, jak to dělají ti, kdo v ústavech nežijí. Mohou chodit do zaměstnání, pěstovat své záliby a stýkat se s přáteli a jinými lidmi, se kterými mají společné zájmy, nikoli jen postižení. 

K projektu se vyjádřila finanční manažerka Domova pod Hradem Žampach, Bc. Šárka Melišová: "Projekt Vybavení pro sociální služby Domova pod hradem Žampach byl zaměřen na pořízení vnitřního vybavení do objektu Na Výsluní a nákup sklářské pece pro službu Sociálně terapeutické dílny.

V nově zrekonstruované budově Na Výsluní je nyní poskytována celodenní individuální a odborná podpora celkem 6 uživatelům této služby, vč. služby odlehčovací. Pardubický kraj je tak nyní jedním z mála krajů v České republice, který provozuje pobytové sociální zařízení určené osoby s rozumovým postižením spojené s problémy v důsledku poruch autistického spektra.

Díky projektu jsme mohli objekt vybavit nábytkem a elektronikou, aby se zde obyvatelé cítili příjemně. Nábytek byl vyroben na zakázku, podle požadavků Domova. Jednotlivé pokoje mají různou barevnost, aby se obyvatelé cítili ve svém pokoji doma.

Součástí vybavení každého pokoje je postel, šatní skříň, stůl se židlemi, křeslo, televize a rádio s CD přehrávačem. Klienti mají společný obývací prostor vybavený pohovkou a velkými sedacími vaky, na kterých rádi relaxují. V jídelně má každý uživatel služby svůj stůl, aby měl při jídle dostatek klidu a soukromí. V letních měsících všichni rádi využívali prostornou terasu vybavenou pohodlným sedacím nábytkem a stoly. Samozřejmostí bylo i vybavení pro pracovníky – šatna se sprchou, pracovní kouty a kancelář vedoucí oddělení.

Výrobky ze sklářské dílny lze vidět na několika místech v zámeckém parku areálu Domova pod hradem Žampach a současně je lze zakoupit v Obchůdku z pod hradu Žampach v Letohradu a na některých akcích, které se v průběhu roku konají v areálu Domova pod hradem Žampach (Zámecká slavnost, Vánoční jarmark)."

Odkaz na web žadatele: https://www.uspza.cz/