Místní akční skupina Orlicko

Letní příměstské tábory Rodinného centra Mozaika v Letohradě

Žadatel: Oblastní charita Ústí nad Orlicí

Název projektu: Letní příměstské tábory rodinného centra Mozaika v Letohradě
   
Nositel (příjemce dotace): Oblastní charita Ústí nad Orlicí
   
Místo realizace: LETOHRAD
   
Období realizace: 2018-2020
Náklady: 492 385 Kč

 

O PROJEKTU:

V letech 2018 - 2020 nabídne Rodinné centrum Mozaika celkem 12 týdenním turnusů příměstského tábora pro děti do 15 let. V každém roce proběhnou 4 turnusy s maximální kapacitou 30 dětí na jeden turnus.

V rámci projektu jsou hrazeny mzdové náklady pečujících osob (vedoucích táborů, pomocníků) i veškeré materiálně - technické vybavení pro potřebu táborů (materiál, hry i sportovní vybavení).  Rodiče platí pouze stravu a poplatek na případné výlety pro obohacení programu.

Realizace v roce 2020

Hana Janišová a tým: 

Příměstské tábory pro děti od 6 do 13 let se v Centru Pod střechou staly milou a tradiční součástí léta. Ve čtyřech týdenních turnusech jsme letos nabídli dětem různorodý program.

Druhý týden v červenci jsme nazvali DUHA, tábor byl zaměřen tvořivě a letohradský Ostrov se proměnil v jeden velký tvůrčí ateliér. Děti si vyzkoušely práci s různými materiály od modelovací hmoty, přes karton, dřevo, látky, samozřejmostí byly barvy, pastelky, lepidla a různé druhy přírodnin. Vyráběla se velká města, ale i látková zvířátka, batikovala se trička a malovalo se na látkové tašky. Výlet jsme pojali místně a vydali se zkoumat taje keramické k Zamazalům a sklářské k Majvaldovým v Komenského ulici v Letohradě.

Třetí červencový týden jsme věnovali PROFESIONÁLůM. Navštívili jsme letohradské hasiče, kteří dětem předvedli techniku i zázemí, svezli je v novém zásahovém vozidle a ochotně ukázali dosah proudu vody při případném zásahu. Podrobného zdravotnického školení se dětem dostalo od milé zdravotní sestřičky. Děti si mohly vyzkoušet vše od mašličkování rány až po masáž srdce na figuríně. Pana starostu jsme navštívili přímo v jeho pracovně, dětem ochotně odpovídal na zvídavé otázky a sám jich pár také položil. Odměnou malým zvědavcům bylo hezké pexeso a něco sladkého na cestu. Velmi vlídně se nám také věnovali v letohradském sběrném dvoře, kde děti zaujal odpad sám, hlavně elektronický a pak taky obrovský lis na kartony. Prozkoumat taje lesa mohly děti na Tvrzi Orlice na výstavě Kouzelný les, velký zájem sklidila myslivkyně, která dětem předvedla svého psa, vysvětlila jim vše od dělení zvěře, ale i rozdíl mezi parohem a rohem. Děti si mohly sáhnout na různé kožešiny a dozvěděly se tak užitečné podrobnosti ze života lesní zvěře. O své zkušenosti se s dětmi podělil také sportovní a dopravní pilot, který celou hodinu a půl odpovídal na nejrůznější otázky. Děti zajímaly i takové podrobnosti, jako co se stane, když za letu dojde palivo nebo když do letadla narazí letící pták, případně z jaké výšky se dá bezpečně skákat padákem, když vysadí motory letadla. Na výlet jsme se vydali do Litic a cestou lesem podél řeky do Potštejna, kde jsme si užili legraci při hrané prohlídce zámku.  

Druhý týden v srpnu jsme cestovali Z POHÁDKY DO POHÁDKY. Tábor byl plný tvořivých aktivit a her spíše pro menší děti, ale užily si ho i ty starší. Děti se s velkou chutí pustily do výroby plesových šatů pro Popelku i loupežnických kostýmů, vymyslely samy scénky a strašidelné tance loupežníků v hlubokém lese. Při rytířských turnajích byl opravdu cítit pot a dřinu, krev naštěstí netekla. Navíc nám počasí přálo, takže jsme si každý den náležitě užívali v bazénu. Páteční tradiční výlet nás zavedl na Andrlův chlum. Stihli jsme prozkoumat pohádkový les, vylézt až na vrchol rozhledny, ale pak přišla velká bouřka. Před nebezpečným sestupem dolů nás zachránili stateční rytíři ve svých čtyřkolových ořích a svezli naši nepočetnou skupinu do údolí, do bezpečí nádražní budovy.

Třetí srpnový týden byl věnován ČTYŘEM ŽIVLůM. Každý den patřil jednomu z živlů a spoustě otázek, her, vyráběná a soutěží. V pondělí jsme chytali vzduch do balónků, užili si legraci s bublifuky a vyráběli papírové větrníky. V úterý byla na programu voda a opravdu pršelo už od rána, což nám nezabránilo užít si spoustu legrace při soutěžích v přelévání, přenášení a měření vody. Ve středu nás přijala země a mezi vybíjenou s hrou s lanem jsme soutěžili o „záchranu planety“. Ve čtvrtek jsme vzdali holt ohni a připravili si na něm sami oběd. Podávala se výborná zeleninová polévka s těstovinami a na ohni pečené trdelníky-buchtičky s vanilkovým krémem. Opravdu letní horký den připadl na páteční výlet do Hradce Králové do malé vodní elektrárny Hučák. Pomocí pohádkového příběhu jsme se dozvěděli, jak se vlastně taková elektřina vyrábí a jak je důležité s ní šetřit. Pak následovala komentovaná prohlídka strojovny a náhonu a také několik pokusů v laboratoři. Zlatým hřebem byla interaktivní herna, kde si každý podle vlastní chuti mohl prozkoumat zajímavé fyzikální jevy v praxi.

Chci poděkovat všem, kteří se podíleli s velkým nasazením na přípravě i samotné realizaci všech táborů. Všem dobrovolníkům, kteří si udělali čas a předvedli své profese, nebo jsme je směli navštívit přímo v jejich kanceláři nebo na pracovišti.

Těšíme se zase za rok na shledanou!

Realizace v roce 2019

Realizace v roce 2018

Průběh realizace v roce 2018 zhodnotila vedoucí táborů, Petra Jarošová: "Novinkou pro nás a rodiče byla administrativa, kterou přinesl nový projekt. Z počátku jsme se obávali, jak rodiče zareagují na dokládání různých formulářů, které jsme od nich potřebovali ke splnění formalit projektu. Jejich reakce nás velice mile překvapila. U zaměstnaných rodičů jsme se nesetkali s žádnou negativní reakcí, některé osoby OSVŠ to brali jako práci navíc, ale všechny to bez problémů nakonec doložili. Co se týká rozvedených rodičů, kteří nežijí ve společné domácnosti, tak tam ty reakce byly zpočátku negativní, a to hlavně z důvodu špatné komunikace mezi bývalými partnery. Když jsme jim však vysvětlili, že bude stačit doložit čestné prohlášení a nebudou muset od druhého partnera potřebovat spolupráci, tak se vše v klidu vyřešilo.

Z důvodu rekonstrukce prostor Centra pod střechou, kde Rodinné centrum Mozaika sídlí, proběhly všechny čtyři turnusy v pronajatém areálu Ostrov Orlice, který patří místním dobrovolným hasičům. Velikou výhodou zde byly velké travnaté plochy na pohybové hry a bazén. Organizačně to bylo trochu náročnější z důvodu stěhování materiálu, sportovních potřeb a dalšího vybavení, které bylo potřeba k realizaci výše zmíněných turnusů táborů.

 Celkem se uskutečnily čtyři týdny táborů a to v termínech 9. -13. 7.2018, 16. - 20. 7. 2018, 30. 7. – 3. 8. 2018, 20. -24. 8.2018 s názvy Ostrov plný barev, Divoký západ, Robinsonův ostrov a Ostrov v pohybu. Jak již z názvů vyplývá, tak tři turnusy byly zaměřeny více na soutěže a pohyb a jeden na rukodělné činnosti. Díky projektu jsme si mohli dovolit nakoupit atraktivní materiál na výtvarné aktivity a také nové sportovní vybavení. Při zhoršení počasí jsme měli v záloze nový dataprojektor a plátno pro pouštění různých dokumentů, filmů a pohádek. Snažíme se o pestrou nabídku, která zaujme co nejvíce dětí ve věku 6 –13 let. Ohlasy na program byly kladné, pouze některé děti by uvítaly ještě více pohybových aktivit na zahradě, to jsme jim však z důvodu vysokých teplot museli nahradit soutěžemi a pohybem ve vodě. Díky projektu jsme si mohli dovolit zajímavější výlety než v minulých letech. Děti se podívaly do Vily Nova v Uhřínově, Stezky v oblacích na Dolní Moravě, do Mladějova, kde se svezli úzkokolejkou a na zámek do Opočna. Všechny výlety jsme absolvovali autobusy, což nám umožnilo navštívit místa mimo trasy vlaků, čímž jsme v minulosti při výběru výletů byli hodně limitováni.

Na programu se podílí dva pracovníci a tři brigádníci. Program je postupně vymýšlen několik měsíců předem."